Ako poskladať puzzle

Dostali som niekoľko e-mailov v ktorých ste nás žiadali o zdieľanie tipov pre skladanie puzzle. Ak ste novým puzzle-istom, vraciate sa k puzzle po dlhom čase, alebo len chcete vedieť, ako to niekto iný skladá puzzle, pozrite si tento návod. Nakoniec, žiadna metóda nie je správna alebo nesprávna, pokiaľ sa dostanete z bodu A (vrece z dielikov) do bodu B (dokončené puzzle) vyhrali ste :).

1. Vyberte miesto na skladanie puzzle

Potrebujete miesto, ktoré nebude narušené, kým neukončíte puzzle (alebo takú podložku, ktorá sa dá presunúť). Miesto ktoré má slušné osvetlenie a čo je najdôležitejšie, je dosť veľké. Všetky puzzle uvádzajú na krabici svoje rozmery po poskladaní.

Odporúčame používať podložku na skladanie.

My už niekoľko rokov používame podložku na skladanie puzzle. Podložka je veľká, ale ľahká doska s hebkým povrchom. Môžete ich získať v rôznych veľkostiach.

Prečo používať podložku na skladanie?

  • Puzzle môžete zakryť, keď na nich nepracujete. To vás ochráni pred stratou dielikov, mačkami, psami, deťmi, náhodným hrboľom, zemetraseniam, rozsypaniu potravín atď.
  • Celé puzzle môžete premistniť z miesta na miesto. Ak očakávate návštevu alebo potrebujete stôl na jedlo alebo niečo iní, jednoducho položte kryt na puzzle, zdvihnite ho a posuňte ho pod posteľ alebo na gauč alebo kdekoľvek sa hodí. Všetko zostane bezpečné a bez prachu.
  • Môžete otočiť puzzle. Podložkuje možné otáčat, aby da dalo ľahšie pracovať na rôznych stranách puzzle.

Ak ste práve začali so skladaním puzzle, alebo neskladate puzzle príliš často, možno nebudete chcieť investovať do podložky. V tom prípade môžte samozrejme použiť stôl alebo podlahu. Len sa uistite, že konečné rozmery Vášho puzzle sa hodia na stôl. Ak máte deti alebo zvieratá, možno budete chcieť puzzle zakryť, ak na nich nepracujete.

Zotrieďte si dieliky

Pripravte si všetko potrebné pre roztriedenie puzzle. Odporúčame použiť krabice aby ste s roztredenými puzzle vedeli dobre manipulovať. Triedenie je organizačná úloha, ktorá trvá približne hodinu na začiatku skladania puzzle. Odporúčame použiť triediče dielikov, ktoré môžete nájsť tu. Triedenie sa môže zdať ako zdĺhavá úloha (a áno je), ale nakoniec vám to ušetrí veľmi veľa času. Všetky dieliky otočte zároveň smerom hore tak aby ste videli na obrázok. Ďalšie výhody triedenia sú:

  • Šetrí to vemi veľa času. Jedná sa totiž o prístup "raz a dosť". Takže namiesto toho, aby ste znova a znova prehadávali veľkú kopu dielikov a hľadali červené alebo ine dieliky. Uistite, že každý kus na začiatku otočíte lícom nahor.
  • Skladanie puzzle ti takto užijete oveľa viac. Už sa Vám len tak ľahko nestane aby ste si povedali "nemôžem nájsť ten kus s bielym pásikom". Keďže všetky dieliky sú obrátené, môžete jednoducho nájsť ten kus, ktorý potrebujete.
  • Žiadne stratené dieliky. Roztriedené dieliky môžete v krabici jednoducho odložit. Takto puzzle ochánite aj pred domácimi miláčmi, deťmi a podobne. Stratenie čo in len jedného dieliky dokáže pokaziť dobrý pocit z akýchkoľvek poskladaných puzzle.

Pri triedeni puzzle z veľkej hromady do triedičiek vyberte okrajové kusy ako prvé. Ak sú vaše puzzle obdĺžníkové alebo okrúhle, mali by ste byť schopní identifikovať okrajové dieliky, pretože majú priamy (alebo zakrivený) okraj. Okrajové dieliky si dajte spolu na oddelené miesto. Ak vaše puzzle nemajú zjavné okrajové dieliky, pretože má nepravidelný okraj, jednoducho preskočte túto časť.

Pre všetky ostatné, stredové dieliky, hlavnou úlohou je dostať ich všetky lícom nahor a poukladať do krabíc. Popri tom, môžete tiež spraviť triedenie na vysokej úrovni. Napríklad ak je na obázku ružovo-oranžová stavba, ktorá je veľmi výrazná, alebo napríklad rôzne modré oblečenie a veľa zelene s kvetinami. Tieto farbné časti môžete poukladať do separátnych krabíc. Netrápte sa ale pri každom kúsku kde patrí - to môžete spraviť aj neskôr pri skladaní puzzle. Hlavnou úlohou na začiatku je mať všetky puzzle lícom nahor.

Poskladajte okraj

Ak majú vaše puzzle nepravidelný okraj (ako tvarované puzzle) alebo majú veľmi ťažký okraj (napríklad farba okraja je rovnaká), mali by ste tento krok preskočiť a poskladať okraje tak, počas skladanie, alebo dokonca na konci. Hlavnou výhodou zhromažďovania okrajov je, že vám to dáva rámec, v ktorom môžete zostaviť zvyšok dielikov. Tvorí os XY vašej siete. A tiež vám dáva veľa možností skladať dieliky, ktoré sa pripevňujú po stranách. V tomto momente mám evšetky svoje okrajové kúsky izolované v odkladacom boxe. Ak je to teda možné môžeme okraj poskladať. Pri zostavovaní okrajov poskladajte najprvl kúsky na základe farby a vzoru tak dlho, ako to ide. V tomto momente sa pozeráme na obrázok a začnem pohybovať po častiach, kam by mali skutočne ísť. Potom môžem pripojiť sekcie a pridať do kúskov vyplniť zvyšok, kým okraj nie je dokončený.

Poskladajte 3-4 najľahšie farebné časti

Veľa puzzle je kombináciou relatívne jednoduchých, zjavných oblastí a oblastí, ktoré sú viac zmiešané, tmavé, monotónne alebo nejasné (ako obrovská oblasť modrej oblohy). Začneme so skladaním tých najjednoznačnejších častí.

Puzzle príslušenstvo

Puzzle Lepidlo na puzzle NoNo 100ml na
NoNo  

Ihneď k odberu (100)

2,00 €
Puzzle Podložka na skladanie puzzle do 3000 dielikov Dino
Dino 3000 dielikov

Ihneď k odberu (13)

16,00 €
Puzzle Triediče puzzle značky Eurographics
Eurographics  

Ihneď k odberu (17)

17,00 €
Puzzle Podložka na skladanie puzzle do 2000 dielikov Eurographics
Eurographics 2000 dielikov

Ihneď k odberu (9)

20,00 €
Puzzle 3-Balenie podložka, lepidlo, triediče
Eurographics 500 - 1000 dielikov

Ihneď k odberu (19)

34,00 €